Únava za volantem je nebezpečný společník

03.07.2024

Únava za volantem je na cestách nebezpečný společník. Přichází léto a s ním dlouhé cesty na dovolenou do všech koutů Evropy. Vyrážíme do Španělska, na sever Norska, do oblíbeného Chorvatska či Řecka. To vše jsou stovky kilometrů a dlouhé hodiny za volantem. Hodiny, které logicky přináší únavu a tu není radno podceňovat.

Podle statistik pětina řidičů ignoruje únavu za volantem. Přitom únava se přirovnává až k jedné promile alkoholu v krvi. Ztrácíme koncentraci, prodlužuje se nám reakční doba a tím i brzdná dráha, zhoršuje se koordinace pohybů, rozmazává se nám vidění či se mění v tunelové a přichází mikrospánek. Zároveň nás únava může nutit i k nebezpečné a rychlé jízdě při které se výše zmíněné projevy ještě násobí.

Jak na únavu?

Základním předpokladem je se před dlouhou cestou dobře vyspat a vše si naplánovat s rezervou a přestávkami. Do auta si připravit pití a lehké jídlo, třeba nakrájená jablka, bonbony. Dobré je si připravit i oblíbenou hudbu a nebo si na některé ze streamovacích služeb připravit playlist. Ideální je, pokud je pestrý a není monotónní.

Společnost Dekra dělal výzkumy podle kterých čtyři hodiny jízdy bez přestávky prodlužují naší reakční dobu až o 50%. Šest hodin v jednom kuse pak zvyšuje riziko osmkrát. Přitom unavení řidiči mají velmi často falešný pocit bezpečí a to především na dálnicích. Nezbytné, zdravé a fungující je proto dělat pravidelné přestávky a ještě před tím, než začneme únavu pociťovat. Preventivně každé dvě - tři hodiny se protáhnout a lehce zacvičit. Dodržovat pitný režim a hlavně příjemnou teplotu ve vozidle. Vedro a dusno únavu podporuje. Je zbytečné se přemáhat a klást na sebe nároky přesahující limity. Špatné rozhodnutí za volantem často bohužel nebývá možné vzít zpět.

Rizika únavy za volantem

Zhoršená pozornost a reakce:

Únava zpomaluje reakční dobu řidiče a snižuje schopnost soustředění, což zvyšuje pravděpodobnost nehody.

Mikrospánky:

Mikrospánek je krátká, několikasekundová epizoda spánku, během které řidič ztrácí kontrolu nad vozidlem. I několik vteřin může mít fatální následky.

Ztráta orientace a rozhodovací schopnosti:

Unavený řidič může špatně vyhodnotit situaci na silnici, což vede k chybám v rozhodování a nebezpečným manévrům.

Fyzické projevy únavy:

Ztuhlost svalů, bolesti hlavy a celková nepohoda mohou ovlivnit schopnost řídit bezpečně.

Jak předcházet únavě při řízení

Dostatek spánku:

Před dlouhou cestou se ujistěte, že jste dostatečně vyspalí. Doporučuje se alespoň 7-8 hodin kvalitního spánku.

Pravidelné přestávky:

Během jízdy dělejte pravidelné přestávky, ideálně každé dvě hodiny. Vystupte z auta, protáhněte se a projděte se, abyste zůstali svěží.

Střídání řidičů:

Pokud cestujete s dalšími řidiči, střídejte se za volantem, aby každý měl čas na odpočinek.

Správná strava a hydratace:

Lehké a výživné jídlo pomáhá udržet energii. Vyhněte se těžkým a mastným jídlům, která mohou způsobit ospalost. Také nezapomínejte na dostatek tekutin, zejména vody.

Větrání a klima:

Udržujte ve vozidle příjemnou teplotu a zajistěte dobré větrání. Čerstvý vzduch může pomoci udržet bdělost.

Hudba a konverzace:

Poslech hudby nebo rozhovor s pasažérem může pomoci zůstat soustředěný a bdělý. Vyhněte se však příliš uklidňující nebo monotónní hudbě.

Rozpoznání příznaků únavy:

Pokud cítíte, že začínáte ztrácet pozornost, vaše víčka těžknou, nebo si všimnete častých změn v jízdním pruhu, okamžitě zastavte a odpočiňte si.